Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

G. Skill Ripjaws KM780R MX Mekanik Klavye İncelemesi

Yayınlanma:

Yayınlanma Günü:

Kaliteli RAM’leriyle tanıdığımız G. Skill firması ufak ufak oyuncu aksesuarları alanına da giriş yapıyor. Bu incelememiz de G. Skill Ripjaws KM780R MX mekanik klavye hakkında. “G. Skill klavye mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama firma gerçekten iyi iş çıkartmış.

Ürünü incelemeden önce model konusunu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Zira aynı gibi görünen modellerde ufak tefek farklılıklar var. Esasen ortada tek bir klavye modeli var, KM780. Modelin sonuna “R” takısının gelmesi, normalde klavyenin yanında verilen ekstra W, A, S, D, W, E, R, F, G ve C  tuşlarının olmadığı anlamına geliyor. Bu tuşlar eğimli bir yapıda hazırlanmış özel tasarıma sahip. G. Skill bu tuşların oyun deneyimini artırdığını söylüyor. Bizdeki modelde bunlar yok. R takısı olayını atlattıktan sonra sıra ışıklandırmaya geliyor. RGB ve RED – tek renk kırmızı – ışıklandırma arasında seçim yapabiliyoruz. Ve bunu da hallettikten sonra sıra tuşlara geliyor. KM780 ailesi mekanik bir klavye serisi. Mekanik klavye denince ilk akla gelen Cherry MX marka switch’ler kullanılıyor. Bunlar da çeşit çeşit. Almayı düşünenler için burada da ufak bir bilgilendirme yapmak isterim. Mekanik klavye seçimindeki en önemli unsur switch seçimidir.

KM780 serisinde seçilebilecek 3 farklı switch modeli var.

Red: Daha iyi oyun deneyimi için dizayn edilmiş switch modeli.

Blue: Daha iyi yazı deneyimi için dizayn edilmiş switch modeli.

Brown: Yazı ve oyun arasında dengeli bir deneyim için dizayn edilmiş switch modeli. – Cherry firması bunu söylese de aslında yazıdan ziyade oyun deneyimine daha yakın bir tasarımı var –

Switch’lerin farklarını kısaca böyle sıralamak mümkün olsa da esasen daha çok kişisel deneyime kalmış bir olay. Herkes aynı switch’de rahat edemeyebilir. Daha doğrusu oyun oynamak için klavye alan birisi Blue Switch’de daha rahat edebilir. – Aynı benim gibi- Bu mümkün. Her switch’in sesi farklıdır. Örneğin Blue Switch’ler daktilodan farksızdır. Bu yüzden switch’e karar vermeden önce bir teknoloji mağazasında denemenizi öneririm. Büyük mağazalarda deneme imkanı bulunabiliyor. Youtube’dan beğendiğiniz klavyelerin seslerine de bakabilirsiniz. Her marka/model için böyle videolar mevcut. Bendeki klavyenin sesini aşağıdaki oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.

Switch’lerin çalışma mantığını, özellikle Blue ve Red Switch arasındaki farkı iyice gözlemlemek için Youtube’da kısa bir araştırma yapmanız ve animasyonları izlemeniz yeterli. Görmeden anlatılacak gibi değil. Ayrıca Blue, Red ve Brown dışında da birçok switch modeli var. Esasen hepsi bu 3 modelden devşirme olsa da sessizlik gibi özellikler eklenmiş olanlar var. Ama siz yine de çok takılmayın, o kadar model varki “işin içinden çıkılamamak” deyimi gerçek oluyor. Bu kadar uzun ama gerekli bir girişten sonra tekrar hatırlatayım. Bizdeki model; ekstra tuşları olmayan, Blue Switch, RED LED modeli.

Klavyenin kutusunun pek şık olduğunu söyleyemeyeceğim, fakat içinden çıkan ürün de bir o kadar farklı. İlk başta klavyenin ağırlığı size bir ters köşe yapıyor. Bilek desteğiyle beraber tamı tamına 1.5 kilocuk. Bundaki en büyük etken alüminyum kasa. G. Skill bunun “military-grade” yani askeri sınıf alüminyum olduğunu söylüyor. Klavyeyi ilk tutuşunuzda kalite hissi hemen kendini gösteriyor. Elbette tamamen alüminyum değil, olamazdı da zaten. Alt kısım plastik, yanlardaki cafcaflı kısımlar plastik. Boru gibi duran kısımların hangi materyalden yapıldığını inanın ben de bilmiyorum fakat plastik değil gibi ? Klavyede kullanılan plastikler de iyisinden seçilmiş. Tam kafa yarmalık taş gibi klavye.

Keycaps denen tuş başlıkları çok güzel tasarlanmış. İç bükey bir tasarım söz konusu. Böylelikle parmağın yanlışlıkla yanlardaki tuşlara kayması önlenmiş. Tuşlardaki yazı kısımları da lazer çizim. Yani öyle zamanla silinecek türden değiller. Tuşların tasarımı gibi klavyenin tasarımı da pratikliğe yönelik. Üst kısımlardaki tuşların yerleşimi biraz farklı. Tuşlar düz değil, eğimli duruyor. Böylelikle basmak kolaylaşıyor. Bunun gerçekten faydasını gördüm. Özellikle sıradan bir klavye kullandıktan sonra buna geçince “bunların ikisinin de ismi klavye olamaz” diye düşünüyor insan.

Sol kısımda 6 adet programlanabilir tuş mevcut, sol üstte profiller arası geçiş butonları, Windows tuşunu kitleme butonu, ışık şiddetini ayarlama butonu ve timer butonu bulunuyor. Bu timer butonu, oyunlarda bir skill kullanıyorsanız ve bu skill’in cooldown süresi varsa size bunu ışık geribildirimiyle söylüyor.  Sağ üstte medya tuşları ve benim en sevdiğim şey ses tekerleği. Bu tekerlek Windows’un ses seviyesini ayarlamanıza olanak sağlıyor. Bu özelliğin tam elinizin altında olması çok pratiklik kazandırıyor. Örneğin bundan sonra bir klavye daha alacak olsam, ilk bakacağım şey o tekerleğin olup olmadığıdır. Ses tekerleğinin tam altında ise ses seviyesini görebileceğiniz bir bar bulunuyor. Bu da hoş bir özellik olmuş. Klavyenin karşıya bakan tarafında kablo tutucu, kulaklık ve mikrofon girişleri, 1 adet USB 2.0 girişi ve bir switch bulunuyor. Bu switch’in özelliğini biraz sonra anlatacağım.

Işıklandırma kısmına gelirsek; ışıklandırma şiddeti çok güzel, şiddetin ayarlanabiliyor olması da güzel. Şu mavi ledler gibi uçak ışıklandırması efekti yaratmıyor. Çoğu klavyenin aksine, bu klavyedeki tuşlar kapalı değil. Normalde klavyelerde her tuşun bir yuvası olur, bastığınızda tuş o yuvanın içine girer. Burada durum böyle değil. Düz zemin üzerine tuşlar oturtulmuş. Bunun en büyük avantajı kir. Klavyelerin düşmanı olan kir, toz, yemek kırıntılarının girebileceği delikler yok. Bu yüzden klavyeyi sık sık temizlemek gerekmiyor. Temizlemek gerektiğinde de işlem çok kolay. Tuşları çok kolay bir şekilde çekip çıkartabiliyorsunuz. Takması da aynı şekilde çok basit. Tuşları çıkardıktan sonra temizliği yapmak birkaç dakikadan fazla sürmüyor. Resimlerde göreceğiniz gibi ledler tuşların içinde. Tuşların okunması çok rahat. Fakat bahsettiğim açık tuş tasarımından dolayı ışıklar tuşlarda kalmayıp dışarı da taşıyor. Bu rahatsız edici bir şey değil gerçi, en azından benim için.

Tasarım konusunda olumsuz diyebileceğim tek şey, numlock, capslock ışıklarının olduğu yer. Klavyenin tuşları epey yüksek. Bu ışıkların önündeki tuşlar ışıkları görmenizi engelleyebiliyor. Biraz klavyeye doğru eğilmeyi gerektiriyor. Olumsuz olarak söyleyecek başka birşeyim yok sanırım. G. Skill gerçekten onlarca yıldır klavye tasarlayan firmalara ders vermiş.

Gelelim bu klavyeyi bu klavye yapan kısma. Yazılım ve donanım. Donanım kısmında G. Skill klavyeye anti-ghosting çipi yerleştirdiğini söylüyor. Bu özel çip sayesinde istediğiniz sayıda tuşa aynı anda basabiliyorsunuz. Sorunsuz bir şekilde algılıyor. Dahili hafızası sayesinde atadığınız makroları, profilleri ve ayarlarınızı yazılıma bağlı kalmaksızın kullanabiliyorsunuz. Tüm bu özelliklerin ise bir sonucu var. Kablo!

Bu klavyenin kablosu hayatımda gördüğüm en kalın kablolardan. Bir monitörün güç kablosu kadar. Bunun sebebi klavyedeki ses ve USB girişleri. Klavyenin iki adet USB bağlantısı bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda USB 3.0 girişi varsa sorun yok, bir tanesini bağlamak yeterli. Fakat eğer USB 3.0 portunuz yoksa USB 2.0 portunuz varsa, iki USB ucu da bağlamak zorundasınız. Tek USB 2.0 portu bu klavyeye yeterli gücü veremiyor. Eğer tek USB 2.0 portunuz varsa klavye yine çalışıyor fakat yarım bir şekilde çalışıyor. Bir iki paragraf önce bahsettiğim, klavyenin karşı bakan tarafındaki switch’i kapatıyorsunuz, klavyenin tüm ek özellikleri kapanıyor ve sıradan bir klavye gibi çalışmaya başlıyor. Işıklandırma, anti-ghosting falan hepsi. USB kısmını iyi hesaplayın.

Yazılım konusuna gelirsek; oldukça sade, kullanışlı ve pratik bir arayüz mevcut. Kutudan herhangi bir CD çıkmadığı için yazılımı G. Skill’in sitesinden indirmeniz gerekiyor. Yazılım ışıklandırma konusunda oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmuş. Standart bir şekilde tuşlara ışık verebileceğiniz gibi, nefes alıp verme efekti, bastığınız tuşun ışıklandırılması, sürekli sağa sola doğru ışıkların bir yanıp bir sönmesi gibi seçenekler de mevcut. Artık nasıl seviyorsanız.

Bir tuşa basılı tuttuğunuzda hangi hızda o tuşun tekrarlanacağını, polling rate yani raporlama hızını, uykuya geçme süresini ayarlama imkanı sunulmuş. Klavyedeki her tuşa istediğiniz görevi atamanız mümkün. Her hangi bir tuşa veya tuş kombinasyonuna istediğiniz programı açtırabilir, kısayollar atayabilirsiniz. En basitinden ben Ctrl + Shift + Esc ile açılan görev yöneticisini G6 tuşuna atadım. Aklınıza ne tür bir makro gelirse gelsin bunu yapmak mümkün.

Mevcut ekstra tuşlar size yetmedi mi? Veya masaüstünde ayrı, oyunlarda ayrı bir düzen mi kurmak istiyorsunuz? O da var. 3 adet farklı mod bulunuyor. Her modda istediğinizi yapabilirsiniz. Klavyenin sol üst tarafındaki M1, M2, M3 tuşlarından anında geçiş yapabilirsiniz. Bu da mı yetmedi? Farklı profiller oluşturabilirsiniz. Her profilde bu saydığım 3 farklı mod bulunacağı için, sonsuz sayıda kombinasyon yapılması mümkün. Özellikle Photoshop gibi kısayolların çok olduğu programlarda büyük kolaylık sağlıyor.

Burada düşülmesi gereken önemli bir not var. Ne yazılım ne de klavye Türkçe. Türkiye’de satılan klavyelerden biraz daha farklı bir tuş dizilimine sahip. Tabi “bu tuş yok” diye bir durum söz konusu değil. Türkçe klavyelerde “ü” ve “ğ” harflerinin olduğu yerde parantez tuşları var mesela. Ama Windows diliniz Türkçe olduğu sürece onlara bastığınızda “ü” ve “ğ” olarak davranmaya devam ediyorlar. Bu farklılıklar birkaç tuş için geçerli, onlarında yerlerine çabuk alışılıyor zaten. Aslında tuşlar yerli yerinde duruyor, sadece üstünde başka bir şey yazıyor. Bu konuyla ilgili G. Skill’le iletişime geçtim. Türkçe tuşlarla ilgili herhangi bir çalışmaları olmadığını belirttiler.

Sonuç kısmına gelirsek, G. Skill KM780 serisi her yönden mükemmel denebilecek seviyede bir klavye ailesi. Tasarımı, malzeme kalitesi, işçiliği, yazılımı… Her yönden tam puan almayı başarıyor. Özellikle piyasada 3 katına satılan plastik modeller varken tercih edilmesi gereken bir marka. Ürün resmi olarak Türkiye’de yok maalesef. Ben Amazon.com’dan satın aldım. Bu modelin fiyatı şu an yaklaşık olarak 120 dolar. Kargo ve vergi dahil fiyatı. 450 liraya denk geliyor. Ben dolar düşükken almıştım, yaklaşık 300 lira civarına denk gelmişti. Tabi o zaman vergi sınırı da 75 euro’ydu. Yine de Türkiye’de bu fiyata bu kalitede bir mekanik klavye bulunmuyor. Tabi RGB ışıklandırma olsun derseniz fiyat dramatik bir artış sergiliyor. Switch farkları da fiyat üzerinde etkili.

Teknik Özellikler:

Series:  KM780R Mechanical Gaming Keyboard
Keyboard Type:  Mechanical
Keyswitch: Cherry MX Blue
Backlighting: Red LED
Anti-Ghosting: Yes
Full n-Key Rollover: Yes
Gaming Mode Option: Yes
On-board Profile: 3
Additional Macro Keys: 6
Dedicated Media Control Panel: Yes
Line-Out and Mic-In: Yes
USB Passthrough: Yes
Mouse Cable Holder: Yes
Detachable Palm Rest: Yes
Dimensions: 518 x 172 x 48 mm
Dimensions w/ Palm Rest: 518 x 228 x 48 mm
Weight: 1.36 kg
Weight w/ Palm Rest: 1.54 kg
Warranty: 2-Year Limited Warranty

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Yerli Yazılıma İlgi Artıyor

Yayınlanma:

Yayınlanma Günü:

Tarafından Yazılmıştır:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler şirketlerin geleneksel yapılarını değiştirmeye devam ediyor. Temel amacı bir işletmenin tüm operasyonel faaliyetlerinin dijital ve elektronik ortamdan yönetilmesini sağlayan yazılım programları, uzun zamandır şirketlerin en önemli gündem maddesi. Bu konuda çıtayı yüksek tutan şirketler, sadece bugünün ihtiyacına cevap veren paket programlar yerine, şirketlerin ihtiyaçlarına göre revize edilip, geliştirilebilen ERP programlarını kullanıyorlar.

Günümüzde şirketler, sektörü ne olursa olsun hayatta kalabilmek için yazılıma gereken önemi vermek zorunda.Stok takibinden, malzeme ihtiyacına, planlamadan risk yönetimine, Ar-Ge planlarından, rakamsal verilere, krediler ve yasal defterlerden, uluslararası raporlamaya ve kalite yönetiminden, toplam verimlilik yönetimine kadar birçok sistemin bir arada çalıştığı entegre sistemler bütünü olan ERP, bir şirketin en önemli bilgilerini içinde barındırıyor.

Ancak sektörde “Paket Program” ve “ERP” sistemlerinin aynı hizmeti verdiği algısı oluşuyor.

ERP ile paket programları arasındaki en önemli farkın“geliştirme” olduğunu belirten, yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan Türkiye’nin lider ERP şirketi CPM Yazılımın Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Ahtagil; “Her sektörün veya firmanın özgün yazılım ihtiyaçları olabiliyor. Bir ERP sistemi sahibi iseniz Know-how’ınızı yazılım firmasına aktarıp onların geliştirmesini isteyebileceğiniz gibi bunu kendi bünyenizde çalışan mühendisleriniz ile de yapabilirsiniz.”dedi.

Milyonlarca Dolarlık Tekrar Maliyet Riski

Türkiye’de 25.000 orta ve büyük işletme olduğunu ve bu işletmelerden sadece 7.000’inin ERP kullandığını belirten Ahtagil, bu oranın gün geçtikçe hızla arttığını söylüyor. Ahtagil; ”Şirketlerin artan ihtiyaçları doğrultusunda milyon dolarlık alt yapılara imza atarak kurduğu yazılımların yetersiz kalmaları çok ciddi mali kayıplara yol açmaktadır. ERP sistemlerinde bütün akış süreçleri birbirine bağlıdır ve sonsuzluk vardır. Ne ihtiyacınız doğarsa şirket içerisinde onuda akış sürecine ekleyebilirsiniz. Paket programlarda ise hizmet limitlidir, devamı olmayıp, tüm iyileştirmelere ve geliştirmelere kapalıdır. Şirketlerin ERP sistemine geçişleri kısa bir sürede gerçekleşir.”dedi.

Continue Reading

Teknoloji

Türkiye’de Wikipedia’ya Erişimin Engellenmesine Yönelik Açıklama Geldi

Yayınlanma:

Yayınlanma Günü:

Tarafından Yazılmıştır:

Türkiye’de Wikipedia’ya erişimin engellenmesine yönelik
Türkiye Bilişim Vakfı’nın açıklamasıdır:

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Wikipedia, basılı olmayan, sadece internet üzerinden yayınlanan, doğrudan doğruya kullanıcıların kattıkları bilgilerle sürekli güncellenen, yenilenen bir bilgi hazinesidir.

Türkçe dahil çok sayıda dilde yayınlanan Wikipedia, sadece İngilizcede 5 milyonu aşkın maddesiyle, 193 bin sayfa tutan hacmiyle dünyanın ilk ve en büyük internet ansiklopedisidir.

Ülkemizde de Wikipedia, hem Türkçe, hem diğer dillerdeki yayınlarıyla özellikle eğitim çağındaki gençlerimiz tarafından yoğun biçimde kullanılmaktadır. Türkiye’nin, bilgi kullanımı konusunda dünya standartlarını yakalaması ve sürdürmesi açısından Wikipedia gibi çevrimiçi bilgi kaynaklarının her zaman ve kesintisiz kullanıma açık olması, bir bilgi toplumu olmayı hedefleyen ülkemizin ve Türk toplumunun yararınadır.

Wikipedia’nın “kısa versiyonu,” 2008’de Alman yayınevi Bertelsmann tarafından tek ciltte 1,000 sayfa basıldı. Daha sonra, Wikipedia’dan seçme 437 makale, 5 bin sayfalık bir kitap olarak yayınlandı.

Türk kullancısı da her konuda bu bilgilerden yararlanmaktadır.

Türkiye’nin bilgi kullanımı konusunda dünya standartlarında kalmasının sağlanması için Wikipedia gibi bilgi kaynaklarının her zaman elinin altında bulunması Türkiye’mizin ve Türk toplumunun yararınadır.

İnternet üzerinde yayınlanan ve Wikipedia gibi topluluk kullanıcılarının el birliği ile oluşturduğu içeriklerde kimi zaman hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan bilgiler olabilir. Bu çerçevede ilgili içerikler hakkında yasal merciler tarafından hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde aksiyonlar alınabilir ve bu durum hukukun en tabii gereğidir. Bu aksiyonlar alınırken de bizim hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan “ölçülülük” ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi önemli bir gerekliliktir.

Ölçülülük ilkesi, milyonlarca kullanıcının meşru ve hukuki amaçlarla kullandıkları bir platformun çok küçük bir parçasında yayınlanan; bu içerikle hiçbir şekilde ilgili olmayan kişilerin Anayasal düzeyde korunan “bilgiye erişim ve iletişim özgürlerini” engelleyecek şekilde tüm platformun erişiminin kısıtlanmaması- sadece bu içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir. Bizlerin arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi konusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafından değerlendirilerek konuyu çözüm bulunmasıdır.

-Türkiye Bilişim Vakfı-

Continue Reading

Teknoloji

HDD Veri Kurtarma Rehberi

Yayınlanma:

Yayınlanma Günü:

Tarafından Yazılmıştır:

Silinen veya bozulan harddiskten veri kurtarmayı anlatıyoruz.

 

 

Öncelikler herkese merhabalar, bu rehberimde size bozulan veya formatlanan yada silinen hdd’den nasıl veri kurtaracağınızı anlatacağım.

Ama şu uyarıları yapmam gerekiyor.

-HDD içindeki disk yada motor arızalı ise içindeki verileri kurtarmak için profesyonel yardım alınması lazım. Bu rehberde sadece sıradan kullanıcının nasıl yapacağını anlatacağız.

-HDD verilerinizi eğer formattan yada silinmeden sonra üzerine yeni veriler yazılmış ise kurtarma olasılığınız çok düşüktür. En iyi ihtimal ile %1 falandır.

 

Uyarılarımız yaptıktan sonra sırası ile önce HDD durumuna değineceğiz. Diyelim HDD sağlam, ama kartı öldü yada sata portu kırıldı vs. vs. bu durumda eğer HDD kartı öldüyse kurtarma yolunuz var. Yapacağınız şey çok basit.

Bunun içinde HDD’den kartını çıkartmamız ve de kartın numarasına ve HDD modeline göre kartı arayacağız. Aliexpress.com gibi çin sitelerinden HDD kartı rahatlıkla bulunabiliyor. Veya Türkiye’den sahibinden.com gibi sitelerden de bulabilirsiniz. Bu durum sadece kartı arızalı durduk yere ölen yada sata portu kırıldı gibi durumlarda kart aramanız lazım.

Eğer ” benim hdd sağlam yanlışlıkla formatlandı veriler gitti ” diye boşuna endişe etmenize gerek yok. 🙂

Burada imdadımıza Recuva isimli ücretsiz ve etkili program yetişiyor. Recuva‘ı sitesinden indiriyoruz.  İndirmek için TIKLAYINIZ.

Download Free version’a tıklayıp indiriyorsunuz. 6 mb boyuta sahip bir program, ve destekli sistemler ” Windows 10, 8.1, 7, Vista and XP. Including both 32-bit and 64-bit ” denilmiş.

İndikten sonra adım adım nasıl kurulacağını ve de nasıl kullanılacağını anlatacağım.

Program indi, çift tıklayıp açıyoruz. Akabinde karşımıza bu ekran geliyor. Altta bize CCLEANER önerisi var ama isterseniz NO seçebilirsiniz. Tam ortada ki sarı çerçeve içinde yazan Install‘a tıklıyoruz.

Yükleniyorken böyle bir ekran geliyor. Programın yüklenmesini bekliyoruz.

Daha sonrasında programın yüklendiğine dair ekran geliyor. Run Recuva‘a tıklayıp programı hemen çalıştırabilirsiniz.

Programı çalıştırınca, hemen karşımıza ufak yardımcı olması amacıyla kullanım sihirbazı geliyor. Sonraki yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza bu ekran geliyor. Burada kaybolan yada silinen verilerin spesifik aramasını yapabiliyoruz. Diyelim sadece resimleriniz kurtarmak istiyorsunuz. O zaman Resimler‘i seçmeniz lazım. Veya ben karışık bütün bilgilerimi istiyorum derseniz de en üstte seçili olan Diğer Dosyalar‘ı seçiyoruz, ve Sonraki yazısına tıklıyoruz.

Bu ekranda ise kaybolan verileriniz nerede olduğunu seçmeniz isteniyor. Diyelim usb bellek yada usb hdd gibi kaybolan yerleri de kendimiz seçebiliyoruz. Altta Belirli bir yerde tıklayıp bizden seçmemizi istiyor. Bilmiyorsanız Emin değilim‘i de seçebilirsiniz.

Karşımıza en son olarak bu pencere gelecek. Bu pencerede dikkat etmeniz gereken şey şu: Derinlemesine Taramayı Aç buna tıklamanızı öneririm. Tarama işlemi uzun sürer ama en kesin ve garanti yolu kaybolan yada silinen dosyalarını kurtarmanın yolu da budur.

Böyle ufak bir pencere gelecek ve tarama bitince başka bir pencere daha açılacak.

Bu pencerede ise bize bütün dosyaları tek tek gösteren pencere daha geliyor. Sağ üstte Gelişmiş kipe geç tıklarsanız daha detaylı pencere gelecek.

Sağ üstte gördüğünüz Resim, Müzik, Belgeler, Görüntü, Sıkıştırılmış dosyalar, e-postalar şeklinde seçenekler veriliyor. Aradığımız dosya tipine göre buradan seçersek eğer sol ana ekranda sadece o dosyaları gösterir.

Ben Resimleri seçtim ve ona göre listeledi. Dilersek Boyut’a Durum’a Son değiştirme tarihine göre sıralatabiliriz. Sol kısımda gördüğünüz gibi kurtarmak istediklerimizi seçiyoruz. Tabi ufak bir uyarı da yapayım. Kırmızı işaretli olanlar kurtarılamıyor. Sadece yeşiller kurtarılabilir. Zaten durum kısmında yazıyor.

Kurtarmak istediğimiz dosyaları sağ alttan Kurtar dediğimizde önümüze ufak bir pencere geliyor. Bu pencereden kurtarılan dosyayı nereye yedeklemesi gerektiğini seçmemiz lazım. Ama bu seçeceğiniz yer kurtarılan diskin yada belleğin içi değil harici bir yer olması lazım. Aynı diskten hem kurtarma hem de aynı yere yedekleme olmaması gerekiyor.

Kurtarma işlemi tamamdır. Gereken dosyalarımızı da kurtarmış olduk.

Rehberim biraz uzun oldu ama bütün detayları ile anlattım. Umarım ihtiyacı olan arkadaşlara yardımı dokunur. Son olarak Recuva harici birsürü kurtarma programları da vardır. Ancak en kolay kullanıma sahip ve illa ki lisans istememesi sebebiyle ben Recuva programını seçtim. Çünkü bazı uygulamalar Freeware görünüyor size dosyaları tarayıp göstertir ama kurtarmak için illa ki lisans ister. Bu sefer de boşuna saatlerce taratmış olursunuz.

 

Rehberi okuduğunuz için teşekkür ederim. Her hangi bir sorunuz var ise çekinmeden yorum olarak sorabilirsiniz. Bir sonraki rehberimde görüşmek dileğimle, hoşçakalın.

Continue Reading

Araç

Araç2 sene önce

Larry Page’nin Uçan Otomobilinden İlk Görüntüler Yayınlandı

Google’ın kurucusu Larry Page’nin desteklediği iki “uçan araba” şirketinden biri olan Kitty Hawk, prototip uçaklarının ilk videosunu yayınladı. Şirket, Kitty...

Araç2 sene önce

AutoShow 2017, Geleceğe Yakından Bakın Sloganıyla Ziyaretçilerini Bekliyor

AutoShow 2017, Geleceğe Yakından Bakın Sloganıyla Ziyaretçilerini Bekliyor. İstanbul Autoshow 2017 başladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından her sene İstanbulda düzenlenen...

Araç2 sene önce

Güneş Enerjili Mercedes Truck Muhteşem Bir Karavan Deneyimi Sunuyor

Güneş Enerjili Mercedes Truck Muhteşem Bir Karavan Deneyimi Sunuyor. Mercedes Benz Unimog sahibi bir kullanıcı aracını karavana çevirerek bir karavan...

Araç3 sene önce

Type-R Rekorları Kırmaya Hazırlanıyor !

Sonunda Civic Type-R modeli tamamen yenilendi. Model performası ile sınıfında tüm rekorları kırmaya hazırlanıyor. Japon üretici bu konuda oldukça iddialı....

Araç3 sene önce

Lamborghini Huracan Performante’den Rekor Derece

Marco Mapelli’nin test sürüşünü gerçekleştirdiği Lamborghini Huracan Performante 6:52:01’lik derece ile Nürburgring Nordschleife’nin üretim modeli kategorisinde yeni rekorun sahibi oldu....

Araç3 sene önce

Alman Opel Amerika Macerasından Sonra Fransa Yolculuğuna Çıkıyor

Alman Opel Amerika Macerasından Sonra Fransa Yolculuğuna Çıkıyor   PSA Grubu, Peugeout ve Citroen markalarından sonra bugün düzenlediği basın toplantısı...

Araç3 sene önce

Motobike İstanbul 2017 Fuar Resimleri

Motobike İstanbul 2017 Fuar Resimleri Geçtiğimiz yıl Eurasia Moto Bike Expo adıyla düzenlenen fuar, bu yıl Motobike İstanbul 2017 ismiyle...

Hobi

Kitap2 sene önce

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Kitap Değerlendirmesi

Merhaba, sevgili Panzehir TV takipçileri.Bugün ABD’li psikolog Dr.Gary Small’un 2013 yılında NTV Yayınları tarafından çevirisi yapılan ”Bir Psikiyatristin Gizli Defteri” isimli kitabının...

Kitap2 sene önce

Oyun Ustası – James Dashner Kitap İncelemesi

Panzehir TV’den herkese merhabalar. Bugün sizlerle birlikle son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan bir tanesi olan Oyun Ustasını değerlendireceğim. Oyun...

Kitap2 sene önce

Açık Radyo Kitap Oldu: Bu Şehr-i İstanbul Ki

Açık Radyo Kitaplığı serisinin dördüncüsü “Bu Şehr-i İstanbul Ki” çıktı. Murat Belge ve Tanyeri Erkman’ın 1995 yılında Açık Radyo’da hazırlayıp...

Kitap2 sene önce

Erken Kaybedenler Kitap Değerlendirmesi

Merhaba, sevgili Panzehir TV takipçileri.Bugün Emrah Serbes’in 2009 yılında İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabı ”Erken Kaybedenler” üzerine eleştiri yapacağız. Kitapta 80’li-90’lı...

Kitap3 sene önce

Rüyalarını Ver Bana

İnsanoğlu acizliğinin farkına ne zaman varır ? Başına gelen bir olayda mı ? Sevdiklerini kaybettiğinde mi ? Ya da sonu...

Kitap3 sene önce

Metal Fırtına – Politik Kurgu Kitaplar Serisi – 1

Merhaba, sevgili Panzehir TV takipçileri.Bugün sizlere mükemmel bir kitap serisinin başlangıç haberini veriyorum.Geçtiğimiz haftalarda elimdeki kitap stoğunun tükenmesinden sebepdir kendimi...

Kitap3 sene önce

Elif Gibi Sevmek – 1. Kitap

Yeni bir kitapla merhabalar sevgili panzehir.tv okuyucuları.Gerçek aşkı arayanlar için tavsiye edebileceğimiz harika kaçırmamaları gereken bir kitap. “yol elif ise...

Kitap3 sene önce

Olymposlu’ların Şafağı “Antik Yunan ve Roma Hikayeleri”

Yeni bir kitapla merhabalar sevgili panzehirtv okuyucuları. Tarihe ve mitolojiye ilgi duyanlar için kaçmaz bir kitap. 33 hikayeden oluşuyor. Zeus’dan,Hades’e,Hermes’ten,Hera’ya...

Kitap3 sene önce

Üç Bin Yıllık Sır “Patasana”

Merhabalar sevgili Panzehir TV takipçileri. Yine sizlerle güzel bir kitap inceleyeceğiz. Kitabımız gizem, polisiye, tarih, geçmiş ve günümüz Türkiye’sini ince ince...

Kitap3 sene önce

Sırlarla Dolu “Ayasofya’nın Gizli Tarihi”

Merhabalar sevgili kitap severler. Bugün Panzehir TV’de sizlerle birlikte Pelin Çift ve Erhan Altunay’ın “Ayasofya’nın Gizli Tarihi”ni inceleyeceğiz. Ayasofya’nın ne kadar...

Konu Dışı

Konu Dışı2 sene önce

Yemeksepeti Yeni Oyunlaştırma Projesini Yayına Aldı

Yemeksepeti yeni oyunlaştırma projesini yayına aldı     Yemek dünyasının yeni “oyun” alanı Yemeksepeti Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı...

Konu Dışı2 sene önce

Beurer PS 240 Baskül İncelemesi

Fiyatına ve kalitesine göre iyi olan, Beurer ps 240 model baskülü inceliyoruz. Öncelikle ürünün detaylarını, daha sonrasında ise kutusunu ve...

Konu Dışı2 sene önce

Spigen Manyetik Araç İçi Telefon Tutacağı İncelemesi

Bu incelememizde size Spigen Kuel A201 model manyetik araç içi telefon tutacağını anlatacağım. Önce markanın belirttiği özelliklere değinelim. Spigen Airvent...

Konu Dışı3 sene önce

Go2be Saç Düzleştirici Sprey ile Dalgalı Saçlara Elveda !

Merhaba, sevgili Panzehir TV takipçileri.Bugün sizlerle dalgalı ve kıvırcık saçlarınızda mükemmel bir düzleştirici etki bırakan Schwarzkopf Got2b Saç Düzleştirici Sprey üzerinde...

Konu Dışı3 sene önce

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır ?

Herkese merhabalar, bu rehberimde size Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur ? bunu anlatacağım. Kendi başımdan geçtiği için birebir tecrübe ettim....

Konu Dışı3 sene önce

Etlere Fısıldayan Adam “Nusr_Et”

Klavye canavarından selamlar. Bugün sizlerle Nusret Gökçe’ yi nam-ı değer  “Nusr_Et” i daha yakından tanıyacağız. Instagram da 4 milyona yakın...

Konu Dışı3 sene önce

Reklamcılık Ekmek Gibidir…

ABD, İsveç ve Türkiye’de ofisleri bulunan TheMediatixStudio’nun Türkiye-Konya ofisinden Sayın Özkan Öz ile reklamcılık hakkında bir sohbet gerçekleştirdik. ‘’Kuruluş ve...

Konu Dışı3 sene önce

1900 Yılların New York’unu Keşfetmeye Ne Dersiniz ?

1900 Yılların New York’unu Keşfetmeye Ne Dersiniz ? Moskova merkezli fotoğrafçı / animatör Alexey Zakharov, 1900’lü yılların başında başlayan bir...

Konu Dışı3 sene önce

Can Sıkıntısına İlaç, Birbirinden İlginç İnternet Siteleri #2

İnternetin sonsuz bir derya. Aklınıza gelebilecek her türden internet sitesi mevcut. Bu listemizde bilinmeyen, birbirinden ilginç internet sitelerini yeniden sizlere...

Konu Dışı3 sene önce

800.000 Brazzers Hesabı Hacklenerek Satışa Sunuldu

Ünlü adult sitesinin veritabanından 800.000 hesap hacklenerek ele geçirildi. Üstelik bu hesapların çalındığı çok sonra şirket yetkilileri tarafından fark edilmiş....

En popüler yazılar