Kitap

Oyun Ustası – James Dashner Kitap İncelemesi

Panzehir TV’den herkese merhabalar.

Bugün sizlerle birlikle son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan bir tanesi olan Oyun Ustasını değerlendireceğim. Oyun Ustası ( Orijinal adı ile ”The Eye of Mids”) Mart 2016’da ülkemizde satışa sunulmuş bir James Dashner klasiği. Yayıncısı Pegasus olan kitabın içeriğine bakmadan önce dış tasarımından bahsetmek gerek. Bilindiği üzere benim gibi seyrek kitap okuyan insanlar için kitap tercihi yaparken dikkat edilen ilk unsur kitabın dış tasarımı. Parlak selefon bir kapağa sahip Oyun Ustası hemen dikkat çekiyor ve elinize aldığınızda verdiği hissiyat çok güzel. E tabi işin içinde oyun, teknoloji ve yapay zeka olunca almamak gibi bir durum söz konusu değil 🙂

Gelelim kitabımızın konusuna. Michael isimli kahramanımız okula gidip gelen ama gerçek dünyadan hiç tat almayan bir birey. Hayatındaki tek keyifli şey sanal ağda arkadaşları Bryson ve Sarah’yla oyunlar oynayıp sanal ağın altındaki derin katmanlara inmeye çalışmaktadır. Lakin hikayemiz çağ atlamış bir teknolojide geçtiği için oyunu, bambaşka bir boyutta deneyimliyorlar. Tabut denilen kutular ile insanlar bu cihazın içinde yatarak oyuna bağlanıyorlar. Tabutun içinde salgılanan özel maddelerle oyuncular oyunun içindeyken yaşadıkları her deneyimi gerçekten hissedebiliyorlar. Böylelikle oyun içinde size ateş edilen bir mermiyi deneyebiliyorsunuz.

Yine böyle Michael arkadaşları ile oyun oynarken bir görevinde Tanya isimli kızı kurtarmaya çalışıyor lakin kızı kurtaramıyor ve intihar ediyor. Bu sırada her oyuncunun, oyun içinde kafasına yerleştirilen öz’ü kızın çıkardığını görüyor. Öz bir oyuncunun oyun dünyası ile tabut arasındaki bağlantısını sağlıyor. Kızın özü çıkarması aynı zamanda gerçek dünyada intihar etmesi demek. Dolayısıyla Michael bu işin oyun olmadığını ve bambaşka bir olayın içerisinde olduğunu anlıyor. Bu durumdan çok etkilenen Michael Sanal dünyadan ayrılıp okula gitmek için evinden çıktığınında bir grup adam tarafından kaçırılıp özel bir tesise götürülüyor ve Sanal Ağda Kaine isimli bir teröristi etkisiz hale getirmek için Michael, özel bir ekip tarafından görevlendiriliyor.

_________

Hikayemiz burada başlıyor. Bir anda bütün hikayeyi anlattım sanabilirsiniz ama burası kitabın ilk 30 sayfası. Olay buradan sonra başlayıp Bryson, Sarah ve Michael’in Kaine ile amansız mücadelesini anlatıyor. Kitabın olay örgüsü kopukluklara dayanmıyor. Tam manası ile soluksuz olan hikayemizin her kısmı birbiri ile doğrudan bağlantılı gerçekleşiyor. Karakterlerimizin hepsi davranış ve duygusal bakımdan birbirinden ayrılıyor. Kimisi olaylara daha soğukkanlı yaklaşırken kimisi daha fevri davranabiliyor. Böylelikle hikaye içerisinde karakterler ile özdeşleşebiliyorsunuz. Kötü karakterler ise kendilerini çok göstermeden gizemlerini koruyarak hikayenin sonuna kadar o esrarengizliklerini koruyorlar.

Spoiler olmadan hızlı hızlı anlattığım için hemen bağlamak istiyorum. Hikayenin sonu tahmin edilemeyecek şekilde bitmekte. Kimi kitapseveri şaşırtadabilir, kimisini üzedebilir. O birazcık da size kalmış. Etkileyici sayılabilecek bir finali ve duygusal bölümleri ile ikinci kitabına açık aralık bırakan Oyun Ustası bence teknoloji ile ilgili herkes tarafından okunmalı. Çünkü kitabın bir çok bölümünde kendimi gördüm. Belkide o yüzden bende bu kadar etki bıraktı 🙂 Okumayanlar için şunu da söyleyip bitirmek istiyorum. Arkadaşlık ilişkilerinin çok önemli olduğunu kitap içerisinde fark ediyoruz. Duygusallık ve aksiyonu bol olan bu yapım bence en kısa zamanda okunmalı.

Yorumları Göster

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En popüler yazılar

En üste