Teknoloji

Kingston SSDNow V300 120 GB İncelemesi

Herkese merhabalar. Bu incelemede size Kingston V300 model SSD diskini elimden geldiğince anlatacağım. Malum günümüzde İşletim sistemi için HDD kullanmak artık sorun oluyor. Hatta sadece İşletim sistemi de değil. Oyunlar uygulamalar hemen hemen herşey için HDD çok yavaş kalıyor.

Bende bu amaçla birtane SSD disk edindim. En azından artık gündelik işlerde dahi SSD lazım.

İnceleceğim ürünün tam olarak model numarası ise bu şekilde: SV300S37A120G 

Teknik Özellikleri:

Boyutu: 2.5″

Arayüz: SATA Rev. 3.0 (6Gb/s) – SATA Rev. 2.0 ile geriye doğru uyumludur

Kapasiteler: 120GB, 240GB, 480GB

NAND: MLC

Güç Tüketimi: 0,640W Boşta / 1,423 W Okuma / 2,052 W Yazma

Saklama sıcaklıkları: -40 – 85°C

Çalışma sıcaklıkları: 0 – 70℃

Boyutlar: 69,8 mm x 100,1 mm x 7mm

Ağırlık: 86g

Çalışırken titreşim: 2,17G Peak (7–800Hz)

Çalışmazken titreşim: 20G Peak (10–2000Hz)

Tahmini ömür: 1 milyon saat MTBF

Garanti/destek: ücretsiz teknik destek ile üç yıl garantilidir.

Yazılan Toplam Bayt (TBW):
120GB: 64TB
240GB: 128TB
480GB: 256TB

Teknik özellikleri üretici bu şekilde belirtmiş. Daha detaylı liste için TIKLAYINIZ

Tasarımı ise yukarıda gördüğünüz gibi, standart 2.5 inç boyutlarında ve 7 mm kalınlık bir SSD. Kasası metal ve standart SATA arabirimli.

Öncelikle SSD‘de en çok sorulan sorularından birisidir.

” Yazma okuma hızı ne kadar iyi olursa o kadar iyi midir ? ”

Bu soru hem kısmen doğru hem de yanlıştır. Net bir cevabı yok. SDD olmazsa olmaz en önemli şeylerin başında NAND tipi ve de KONTROLCÜ geliyor

NAND yani içindeki bellek tipi SLC MLC TLC olarak 3’e ayrılır.

SLC : Single Level Cell kısaltması yani tek düzey hücre anlamına gelir.

”Açıklaması tek bir bit taşıyan NAND hücresine SLC deniliyor. Bu tipte NAND yongaları olan bir SSD hızı iyidir. Ama üretimi biraz zahmetli zordur. Haliyle artık standart bir kullanıcı için SLC pek gereği yok. O yüzden SLC tipte NAND bellek yongalı SSD bulmak hem zor hem de üretim artık daha üst seviyelerdedir.”

MLC: Multi Level Cell kısaltması yani çoklu düzey hücre anlamına gelir.

” Açıklaması 2 veya 3’lü çoklu bit taşıyan NAND hücresine MLC deniliyor. Tek bir NAND yongasında yoğunluğu fazla olacağı için, haliyle daha büyük kapasiteli SSD‘ler de kullanılıyor. Üretimi ve maliyeti de son derece düşük olduğu için standart bir kullanıcıya oldukça yeterlidir. ”

TLC: Triple Level Cell kısaltması yani üçlü düzey hücre anlamına gelir.

” Açıklaması ise tek bir NAND başına 3 tane veya daha fazla bit taşıyana TLC deniliyorÜretim maliyeti az, hata payı yüksek. Ancak buna ek olarak ömürleride kısadır. Artık kullanan pek yok, daha çok zaten hafıza kartları gibi yerlerde kullanılıyordu ancak SSD‘de pek kullanılmıyordu. Sadece SSD pazarında Samsung kullanıyordu. ”

Kabaca NAND tiplerini tanıdıktan sonra ürünümüzün SSD-Z Ekran görüntüsüne bakalım.

Kabaca hepsinin ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Üstten alta doğru ürün marka modeli altta ise Firmware sürüm numarası var. Üretim tarihi kaç NM olduğu teknolojisi ve NAND bellek tipi yazıyor. Hatta NAND bellek tiplerini Toshiba üretimliymiş.

SATA 3.0 arabiriminde ve de 6 GBPS yani Gigabite. SATA arabirimi bildiğiniz gibi evrensel tipte, nasıl USB portu 1-2-3’de de aynı formda ise SATA‘da öyle.

İlk çıkan SATA saniyede 1.5 GBPS aktarım hızına sahipti. Yani 1.5 Gigabite hızı vardı. Ve bu hız  TEORİK hızıdır. Pratikte yani bizim kullanımımız da farklıdır. TEORİ‘de saniyede 150 MB veri okuyup yazabilir. Maximum hızı pratikte pek 150 mb saniye olmayabilir. Arada çünkü çipsetin kabloların hepsinin bir aktarımda oluşan veri kaybı vardır.

SATA 2 ise 3.0 GBPS aktarım hızına sahiptir. Ama tabi ilk Sata için örnek verdiğimiz gibi teoride böyledir. Yani teoride 300 mb saniyedir. Ama pratikte kullanımda öyle değil. 250-200 mb saniye civarı olabilir.

SATA 3 ise 6.0 GBPS aktarım hızına sahip. Keza gene bu hız da teoridedir. Teoride de hızı saniyede 600 mb‘dır. Ama pratikte o hızı görmek çok zor. İlk örneğini verdiğim gibi kablolar çipseti kontrolcüsü vs .vs. çok nedeni vardır. O yüzden kayıp normal denebilir. Kabaca hepsini toplarsak eğer. Örnek vereyim ” her arabanın artık hız göstergesi 250-300 km hız oluyor. Ama o araba o hıza çıkamayabilir. Ek olarak her hız göstergesinde de %10’luk bir kayıp vardır. Yani siz 100 km saat ile giderken aslında 90 km hız yapıyorsunuzdur. ” Tabi bu artabilir de eksilebilir de tekerlek çapı vs. vs. gibi etkenlerle değişir. İşte SATA‘da hız olayı kabaca böyledir.

Sata kısmını da atladıktan sonra, sırada IOPS var.

IOPS : Kabaca saniyede girdi çıktı işlem sayısını demektir.

SSD‘de bunun önemi şudur. SSD her ne kadar HDD‘e göre yazma okumada hızlı da olsa asıl hızını IOPS belirler. Çünkü IOPS değeri kötü olan bir SSD, saniyede pek bir işlem yapamayıp tıkanacağı için size yavaşlığını hissettirir. Dersiniz ki hatta ” ya okuma yazma uçuyor ama ya bir dosya atıyorum RAR‘dan dosya çıkartıyorum o arada bilgisayar gene felç eeee bu nasıl SSD ” dedirtir.

Diyelim SSD çok hızlı saniyede 500 mb okuyor ve yazıyor. Ama IOPS değeri yüzlerde vs. o SSD eğer Windows altında diyelim bir işlem yapıyorsunuz kopyalama yada yazma, o arada olur da internette gezdiniz yada içerik oluşturuyorsunuz veya program açılış süreleri vs. IOPS değeri kötü olduğu için size eski HDD‘den kalan kötü günleri anımsatır.

O yüzden SSD alırken IOPS değerine dikkat edin. Ve bu değeri bazı üreticiler gizliyor. Gizliyorsa eğer belli ki o değer düşüktür. Normalde üreticiler pek gizlemezler ama kimi ucuz SSD üretenler bu rakama mutlaka gizler.

Sırada incelemekte olduğumuz SSD‘nin Benchmark sonuçları var.

Atto Benchmark 

Okuma ve yazma da 544 mb/sn ile 512 mb/sn gösteriyor.

AS SSD Benchmark

Arada bu kadar uçurum fark neden var ? diyebilirsiniz. Onun sebebi de SSD alırken bildiğiniz gibi üzerinde yazma okuma hızları yazar. Ama köşesinde de ufak bir yıldız işareti vardır. İşte o ufak yıldız açıklamasıdır. Detaya bakınca arkada yazanlarına vs. der ki bu okuma yazma hızları ….. benchmark programı ile alınmıştır. O yüzden SSD üreticileri o reklamlarda görsellerde vs. hep bunu yaparlar.

Crystal Disk Mark 5 Benchmark

Gördüğünüz gibi yukarıda açıklamıştım. Bu farkın neden olduğunu yazılımın, benchmark’ın tipine neyi nasıl test ettiğine göre sıkıştırmalı veya ham veri vs. vs. göre değişmektedir.

Şimdi sıra geldi. SSD içine bakmaya, bu işlemi sakın yapmayın ürün garantiden çıkar. Ben sadece içindeki yongaları yerleşimini kontrolcüyü vs. göstermek için açtım.

 

Gördüğünüz gibi SSD-Z programı bize ne dediyse o çıktı. Kontrolcüsü Sandforce NAND yongaları Toshiba ancak üzerine lazer ile Kingston yazılmış.

İncelemem kabaca bu kadar. Biraz rehber tadında olduğunu biliyorum. En azından kuru kuru benchmark vermek yerine arada ne ne değildir gibi ufak tefek bilgileri verdim. Aklınıza bir soru takılırsa çekinmeden yorum olarak sorabilirsiniz. Umarım size yardımcı olmuştur. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere , hoşçakalın. 🙂

Yorumları Göster

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En popüler yazılar

En üste