Panzehir TV

letgo: 2. El Eşyaları Al & Sat Uygulaması İncelemesi

Öncelikle hepimize merhabalar.

Size elimden geldiğince letgo uygulamasından bahsedeceğim. Letgo denilen uygulama bildiğiniz sahibinden,gittigidiyor,sanalpazar gibi işleyişe sahip kullanıcıların 2. el ürün satıp veya alabilecekleri bir platform.

Uygulamayı ben Android üzerinden inceleceğim ve ekran görüntüleri ile de destekleyeceğim.

Hatta bana göre letgo uygulaması internet aleminin bit pazarı 🙂

Uygulamanın Ana Ekranı

 

Uygulama tamamen kolay kullanım üzerine tasarlanmış. Yani yüzlerce kategori seçenek yok. Satmak istediğiniz eşya/ürün resmini çekip anında ilanı veriyorsunuz. Basit kategoriler var bunlar değinmek gerekirse eğer;

-Elektronik

-Araba ve Motosikletler

-Spor, Eğlence ve Oyunları

-Ev ve Bahçe

-Film, Kitap ve Müzik

-Giyim ve Aksesuar

-Bebek ve Çocuk

-Diğer

 

Olmak üzere toplamda ürünün cinsine göre 8 adet kategorimiz var. Bunların içinden aradığımız şeyi kolayca bulabiliyoruz. Pek detayı verilmemiş o yüzden telefonda arıyorsanız,konsol veya tablet pc vs. hepsini elektronik kısmına bakmanız lazım. Veya kategori seçmeden de bütün o anda ki ilanları görebiliyorsunuz. En kötü aradığınız ürün ne ise yukarda yer alan büyüteç simgesine tıklayıp aradığınız ürünü yazabilirsiniz. Tercih size kalıyor.

İsterseniz de eğer ilanları son 24 saat-7 gün-30 gün ve bütün ürünler diye seçebilirsiniz böylece çok eski ilanlara bakmadan yeni ilanlara da bakabilirsiniz.

Uygulama kolay kullanım üzerine tasarlandığı için sizin bulunduğunuz konuma göre ilanları listeliyor. Ben izmirdeyim o yüzden konum açık ilanlara bakarsam eğer izmir de ki ilanları listeliyor. Dilerseniz bunu da mesafe üzerinden seçebiliyorsunuz. Yakınlarda 1 km-bölgemde 5 km-şehrimde 10 km-uzakta 10 km+ veya belirlenmedi seçeneğide var.

 

Fiyat seçeğinizde var, yani fiyata göre listelenebiliyor. Veya sıralama seçeneğinden size en yakın mesafede yada yüksek fiyattan düşük fiyata göre gibi seçenekleri var.

 

Bundan önceki yazdıklarımın ilanları görmek içindi. Ama satmak istediğinizde ne yapacaksınız anlatayım. Öncelikle üye olmanız şart. Üye olmadan satış yapılamıyor. Facebook kısayolu ile ya da direkt cihazın bağlı olduğu google hesabıyla veya normal kendiniz bilgilerinizi girip üyelik oluşturabilirsiniz. E-posta isim soyad yazıyorsunuz o kadar. Ondan sonra da istediğiniz gibi ürün satabilirsiniz. Bir şart vs. yok.

Üye olduktan sonra eşyaları sat kısmından önce resim çekmemizi istiyor.

 

 

Veya sol köşedeki ikondan albümde veya cihazdaki önceden çekilmiş resimleride kullanabiliyoruz.

 

Resim aşamasını geçtikten sonra bizden fiyat belirtmemizi istiyor.

Fiyatları TL Dolar ve Euro üzerinden belirtebiliyorsunuz. Ancak euro ve dolar için konum bilginizin farklı olması lazım. Yani Türkiye konumundan sadece TL ilan verilebiliyor.

Fiyatı belirttikten sonra tamamlandı dediğinizde ilan 10 dk içinde herkese açık yayınlanıyor.

 

Daha fazla resim açıklama ürünün başlığı gibi şeylerde ekleyebiliyorsunuz.

Diğer yazan kısımdan ise kategori seçebiliyorsunuz.

Diyelim mesajlar geldi sohbet ekranında görünüyor, veya bildirim olarak geliyor bakıp anlaştıysanız ürün sayfasından 3 tane noktalı kısma basıp ilanınızı silebiliyorsunuz.

 

Konum bilgileriniz açıksa da altta nerede olduğunuz ilanda paylaşılıyor. Kapatabiliyorsunuz.

Konuşma kısmında ise güzel özellikler geldi.

Mesajlaşmalarda artık ifade kullanabiliyorsunuz.

Çok beklenen bir özellik olarak kullanıcı engelleme geldi. Böylece sizi rahatsız eden bir üyeyi direkt engelleyebiliyorsunuz.

Yapmanız gerekenler sadece bunlar rahatsız eden kullanıcıyı engelleyebiliyorsunuz. Veya şikayette edebilirsiniz.

Uygulama biraz popüler olunca malum hemen kötü niyetli insanlar uygulamayı kendi kötü niyetlerine kullanmaya ve insanları mağdur edip dolandırmaya başladılar.

 

Uygulamaya başından dediğim gibi bit pazarı benzetmesini yaptım çünkü, ilanlar bazılarında insanlar neyin ne kadar edeceğini bilmeden satıyorlar. Bit pazarında da aynıdır. Siz bakarsınız satıcı ürünü bilmez ama siz ürünün ne olduğunu bilirseniz ve size ürünün değerini bilmeden bir fiyat söyler sizde uygunsa alırsınız. Ben bu uygulama vasıtası ile baya şey aldım. Ve çok uygun fiyatlara aldım. Hemen hemen her şey satılıyor. Ayakkabıdan tutunda ev veya arabaya kadar. Çeşit bol ve de en sevdiğim yanı letgo sizden komisyon ücret vs. istemiyor. Aracı site ama sizden bir ücret olarak beklentisi yok. Tabi bu durum ilerde değişir mi ? onu bilemiyorum.

O yüzden size de tavsiye ederim. Bana göre eksik yönleri yok mu ? tabi ki var.

Mesela ;

-1 kişi kafasına göre istediği saatlerde aynı ilanı kopyala yapıştır yaparak verebiliyor.

 

 

IOS Uygulaması için tıklayın.

Android Uygulaması için tıklayın.

Ayrıca masaüstü veya tarayıcı üzerinden http://tr.letgo.com/tr  girebilirsiniz.

İnceleme biraz rehber tadında oldu. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

letgo: 2. El Eşyaları Al & Sat Uygulaması İncelemesi

En popüler yazılar

En üste