Oyun

Preo My Game M-06 Oyuncu Faresi İncelemesi

Panzehir TV’den herkese merhabalar. Ben Musa Emir Şen.

Bugün sizlerle birlikte Teknosa için özel üretilen Preo serisi oyuncu donanımları kategorisinde bulunan M-06 oyuncu faresini inceleyeceğiz. Öncelikle Preo serisinden bahsetmemiz gerekiyor. Teknosa, son kullanıcıya uygun fiyatlı ürünler sunmak için Preo markasını kullanmakta. Oyuncu donanımları, telefonlar, telefon aksesurları, kulaklıklar, giyilebilir teknoloji gibi çok farklı dallarda ürünleri bulunan Preo’nun temel amacı fiyat/performans ürünleri üretmek.

Bizim elimizde bulunan M-06 Gaming Mouse modeli, Preo ailesinin giriş seviyesinde bulunmakta. MG-02 adı verilen bir üst modeli programlanabilir yazılımı ve 3200 DPI’lık performansı ile M-06’nın bir adım önünde.

Preo M-06’nın fiziksel özellikleri ile incelememize başlayalım. Faremiz 70 x 130 x 39mm ölçülerinde. Eliniz ile M-06’yı komple kavrayabiliyorsunuz. Ele oturan tasarımı ile kullanım sırasında herhangi bir bilek ağrısı ya da rahatsızlık verecek herhangi bir duruma maruz kalmıyorsunuz. 122 gram ağırlığındaki ürün ne çok hafif ne de çok ağır, tam kararında. Ayrıca Plug and Play bir çalışma mantığına sahip ürünü kullanmak için bilgisayarınıza takmanız yeterli. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz.

Oyuncu Farelerini incelerken en dikkat ettiğimiz nokta USB kablonun kalitesi çünkü en kolay aşınabilen veya arızalanan parça burası. M-06 mavi-siyah renklerin hakim olduğu dokuma kumaş kaplı bir tasarıma sahip. Siyah bir USB başlığına sahip ürün bu bağlamda kolay kolay kullanıcıyı üzmeyecek kaliteye sahip olduğunu hissettiriyor.

Siyah renklerin hakim olduğu bir tasarıma sahip M-06, led aydınlatma ile oyunculara görsel anlamda bir şölen sunuyor. Ürünü USB üzerinden bağladığınız anda renk değiştirmeye başlayarak kullanıcıya oyuncu faresi olduğunu gösteriyor.

M-06’nın tasarımı ile renklerin buluşması ortaya çok hoş bir ambiyans çıkarıyor. Çatallı görünümü ile biraz vahşi duruyor.

Gelelim ürünün teknik özellikleri kısmına, ürünün üzerinde iki adet fonksiyon ve bir adet DPI ayarı tuşu bulunmakta. Ürünün DPI değerleri hakkında resmi internet sitesi dahil hiçbir yerde teknik veri bulunmaz iken yaptığım uzun uğraşlar sonucu 1600 DPI değerini 3 farklı geçiş ile sağladığını öğrendim. Üzerindeki DPI tuşuna her tıkladığınızda farklı bir değere değiş yapmakta.

İki adet fonksiyon tuşu ise herhangi bir yazılım ile programlanamıyor fakat tarayıcı kullanırken ileri-geri işlevi, oyun oynarken de işlev atanması sonucu fazladan iki tane buton görevi görüyor. Belirttiğim faremiz gibi herhangi bir özel yazılımı sahip değil. Sadece oyunlarda bizim işlev atamamız sonucu butonlar ek olarak çalışmaya başlıyor.

M-06’nın orta tekerleği ise standart özelliklere sahip. Sadece orta tıklama özelliği mevcut. Logitech ürünlerinde gördüğümüz sağa sola tıklama veya infinite scroll (Sonsuz kaydırma) gibi ek işlevler mevcut değil.

Preo’nun Malzeme kalitesi ise fiyata oranla yeterli derecede. Elinize aldığınızda ucuz ürünlerde gördüğümüz plastik çıkıntılarına sahip değil. Pürüzsüz bir yüzeye sahip. Hafif kaygan üst kısmı ile mouse’nun kontrolü tam olarak avucunuz içine yapışıyor. Böylelikle oyun sırasında daha iyi bir deneyime sahip oluyorsunuz.

Ürünün orta tekerleğinin kullanım sırasındaki ses seviyesi:

Ürünün sol tarafındaki fonksiyon tuşlarının kullanım sırasındaki ses seviyesi:

Ürünün sağ-sol click tuşlarının kullanım sırasındaki ses seviyesi:

Yukarıdaki dosyalardan da dinleyebileceğiniz üzere, geceleri oyun oynayan kullanıcıların en çok dikkat ettiği ses seviyesi Preo’da yeterli düzeyde. Gelelim en kritik nokta olan Preo M-06’nın oyun performansına;

İlk testimi oyuncuların beğenerek oynadığı Counter-Strike: Global Offensive üzerinde yaptım. Oyun sırasında kendime göre yaptığım DPI ayarları ve tuş atamasından sonra keyifli bir mücadeleye atıldım. Ürünün yeterli ağırlığı ve avuca oturan tasarımı ile sıkıntısız bir şekilde maçı tamamladım. Performans olarak yetersiz kalan tek kısmı belki de ürünün makro özelliğinin olmamasıydı. Bu husus hariç gayet yeterli olduğunu ıspatladı.

İkinci testimi The Rainbow Six: Siege üzerinde gerçekleştirdim. Bilindiği üzere Siege daha hareketli bir oyun. Dolayısıyla sürekli hareket halinde olduğumuzdan farenin performansını en net değerlendirdiğim oyun bu oldu. Beni gene üzmeyerek oyun sırasında tüm ihtiyaçlarımı karşıladı. Herhangi ah burası böyle olsaydı dedirten bir hususa şahit olmadım.

Üçüncü ve diğer testlerimi daha basit oyunlarda denedim. Gerek Rocket League, gerek Nuclear Shot gibi daha casual oyunlarda ise gayet yeterli bir deneyim sunuyor.

Ve gelelim genel değerlendirmeye;

Preo My Game M-06 model oyuncu faresi fiyatına göre kıyaslandığında sunduğu performans ile dikkat çekiyor. 25-50 TL bandında alınabilecek en iyi tercihlerden bir tanesi olan M-06 led aydınlatması, kısmen ayarlanabilir iki adet fonsiyon tuşu, örgülü USB kablosu ve 3 adet farklı DPI değeri ile giriş seviyesi oyuncu faresi tercih edecekler için gayet yeterli performans sunacaktır.

Panzehir TV’den bu incelemelik bu kadar. Başka bir incelemede görüşmeden önce Logitech M330 Silent Plus Fare İncelemesi yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

1 Yorum

1 Yorum

  1. efe

    23 Haziran 2017 at 18:24

    abi satin aldım ama art arda ates etme özeliği istiyorum nasil yapıcam ve ışık deyiştirmek istiyorum şahsen renginin yeşil olmasını istiyorum nasıl yapıcam acil destek lazım hiç bir yerde yazmıyor

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En popüler yazılar

PTV, kullanıcılara güncel teknoloji, mobil, araç, oyun, sinema ve konu dışı haberleri eğlence ve mizah eşliğinde sunar.   Panzehir TV bir Panzehir Bilişim Hiz. Tic. Ltd. Şti. markasıdır ve tüm hakları saklıdır.

Copyright © 2015-2017 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak gösterilmediği sürece yazılarda alıntı yapılamaz.

En üste