Teknoloji

PS4 Yedekleme Ve 2 TB Kapasiteye Yükseltme Rehberi

Öncelikle herkese merhabalar bu rehberimde ise size ps4 hdd yükseltme ve de yedeklemesini anlatacağım.

Öncelikle size gereken parçaları yazıyorum.

-1 adet yıldız uçlu tornavida

-Ps4’den yedeklerimizi alabileceğimiz bir Fat veya Exfat formatlı usb bellek yada hdd

-Ve de içine takacağımız yeni hdd

-1 adet minimum 1 gb boyutunda usb bellek ( yeni hdd takınca tekrar ps4’ün sistemini kurmamız gerekiyor) 

 

Size ufak bir uyarı yapmam gerekiyor. Hdd fiziksel boyutları bildiğimiz standart 2.5’’ inç boyutunda olmalı ancak kalınlık max 9.5 mm olmalıdır. Bunu şu yüzden diyorum bazı kapasitesi büyük 2 tb ve üzeri 2.5’’ hdd boyutları 2.5’’ olmasına rağmen kalınlık 9.5mm ve üzeri olabilir böyle bir durumda ise hdd ps4 içine sığmayacaktır. Buna mutlaka alırken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer ps4 de ki oyunlar uygulamalar ve kişisel verilerinizin yedeğini alacaksanız ilk önce onu anlatıyorum.

Hdd değişiminde vs. cihazın garantisi devam ediyorsa garantiniz bozulmuyor. Sadece takarken cihazın yuvasına fiziksel hasar vermeyin. Ve de çıkan eski hdd asla atmayın yada satmayın. Çünkü garanti dahilinde bozulursa cihaz eski hdd takıp öyle vermeniz gerekecektir.

 

Bize ps4’den verilerimizi yedeklemek için bir usb bellek veya usb hdd lazım. Hdd formatı başında dediğim gibi mutlaka fat veya exfat olacak ntfs falan kabul etmiyor.

Bu şekilde biçimlendirilmiş bir kapasiteli hdd veya belleği ps4’ün usb portuna takıyoruz sonra da adım adım. Ayarlar>Sistem>Yedekle ve Geri yükle girip yedekle diyoruz.

Ve burada bize uygulamaları seçip seçmeyeceğini soruyor.

Yaklaşık benim 350-360 gb’a yakın yedek olduğu için bunları yedeklemesi ortalama 3 saat sürüyor. 3 sat boyunca ps4’e başka bir şey yapılamıyor ve her hangi bir hatada işlem en baştan yapılmak zorunda o yüzden mutlaka kupalarınız ve eski savelerinizi ya silin ya da başka bir yere önce oyunları yedeklemeden yedeklemeyi deneyin. Eğer sorun yoksa zaten düzgün bir biçimde yedekleyecektir.

 

Daha sonra ise yapmamız gereken şey çok basit.

Ps4 ön parlak yüzeyi yada yeni kasa ps4’ler de mat yüzey oluyor ps4 yazısı var onu yukarı çok bastırmadan doğru elimiz ile iktiriyoruz. Sürgülü yapıda hemen çıkıyor.

 

Altında ise 1 tane yıldız tipte vida göreceksiniz bu vidayı da yıldız uçlu tornavida ile açıyorsunuz.

 

 

Gördüğünüz gibi vidalı açınca hdd sürgülü tipte çekmece gibi kendinize doğru çekip çıkartıyorsunuz.

Çekmeceden çıkartınca hdd tutan 4 adet vida var bunları da açıp parçasından hdd çıkartıp yerine yeni aldığımız hdd takıyoruz.

Benim yeni aldığım hdd modeli ise Samsung st2000lm003 bu hdd ise Seagate marka STEA2000400 model bir usb 2.5” 2 tb boyutunda bir hdd, ancak uyarımı yaparım. Her taşınabilir hdd içinden sata disk çıkmayabilir. Almadan önce iyice araştırın çünkü piyasada sata 2.5 inç 2 tb boyutta disk bulmak zor ve pahallı ancak böyle usb olunca daha ucuza geliyor. Benimde alma nedenim budur.

 

Ve geri topluyoruz. İşin fiziksel kısmı bitti.

Aslında yedekleme işiniz yoksa çok kolay bir işlemdir.

Sıra geliyor ps4’ü çalıştırmadan öncesi işletim sistemini yeniden indirmeye,bunu yapmamız şart yoksa ps4 çalışmayacaktır.

https://www.playstation.com/tr-tr/get-help/ps4-system-software/

Tam olarak bu adresten en altta

Yeni bir yazılım yüklemesini gerçekleştirmeye tıklıyoruz. Ve altta açılıyor.

Yönergeleri anlatmış.

Yaklaşık 850 mb boyutunda PS4UPDATE.PUP uzantılı dosyayı indirip belleğimize atıyoruz.

Belleğimizi ps4’e takıyoruz ve cihazı yeni hdd’li olarak açıyoruz.

Belleğimizden yeni sistemini yüklüyor ve bu adımlarda gamepad usb den bağlı olmalı kablosuz olarak çalışmayabilir.

İşlem bittikten sonra ps4 reset atıp açılması lazım. Ve yeni kapasitesi yükseltilmiş hdd emrinize amade olacak.

Eğer yedeklediyseniz yedeklediğiniz hdd işletim sistemi kurulduktan sonra usb ile tekrar takıyoruz. Ve bu seferde gene aynı Ayarlar>sistem>yedekleme ve geri yükleme’den geri yüklemeyi seçiyoruz orada zaten kendisi yedeklerimizi bulacak. Ve yedeklemeyi onaylıyoruz daha önceden benim gibi 350 gb yedeği 3 saatte aldıysa yüklemesi daha kısa sürüyor bilginiz olsun. Ve yüklenince de aynı eski hdd de ki gibi ayarlarınız temalar oyunlar kullanıcılar geliyor.

 

Ben bu şekilde 500 GB ps4’ü 2 TB kapasiteye yükselttim. Malum artık oyunların büyük kısmı download ediliyor edilmese bile blu-ray olsa da mutlaka cihazın dahili hdd kuruluyor update dosyaları vs. illa ki hdd’de yer kaplıyor. Benim gibi sık sık psn kardeşliği üzerinden satın alıyorsanız sizin için yer çok önemli oluyor. Ayrıca o kadar oyunu Türkiye şartlarında adil kullanım kotası varken indirmek çok uzun sürecektir. O yüzden yedekleme işi en mantıklı yol oluyor.

Eski ps4’den çıkan hdd’de ben usb kutuya koyup harici hdd olarak kullanacağım.

Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Rehberi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Uyarı : Bütün bu işlemler sırasında oluşan hatalardan tamamen siz sorumlusunuz.

PS4 Yedekleme Ve 2 TB Kapasiteye Yükseltme Rehberi

En popüler yazılar

PTV, kullanıcılara güncel teknoloji, mobil, araç, oyun, sinema ve konu dışı haberleri eğlence ve mizah eşliğinde sunar.   Panzehir TV bir Panzehir Bilişim Hiz. Tic. Ltd. Şti. markasıdır ve tüm hakları saklıdır.

Copyright © 2015-2017 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak gösterilmediği sürece yazılarda alıntı yapılamaz.

En üste