Teknoloji Blogları

Uygun Fiyata Oyuncu Sistemi Toplama Rehberi

Yaklaşık 1650 TL bütçe ile en iyi oyun deneyimi sunan sistemini topluyoruz.

Bildiğiniz gibi ülkemizde artık sistem toplamak dövizin bu kadar yüksek olması sebebi ile gittikçe zorlaştı. Ancak panik yapmaya pek gerek yok. 1080P çözünürlükte ve medium high ultra detaylar karışık olarak oyunları 30 fps ve üzeri oynamak için öyle çok pahallı sistemlere gerek yok. ” en iyi işlemciler, en iyi ekran kartı olacak en hızlı ram olacak ” gibi gibi şeylere artık gerek yok.

Oyun amaçlı sistem toplanıyorsa bütçeniz kısıtlıysa en çok parayı ekran kartına vermeniz lazım. Çünkü oyun da en önemli bileşen ekran kartıdır bunu unutmayın. İşlemci ve bellek hele anakartın çipseti falan bunlar 3. veya 4. plandadır.

Bu amaç ile de 1650 TL bütçe ve civarına size en uygun ve güncel oyunlarda sorun çıkartmayacak bir sistem toplayacağız. Döviz kuru malum ani değişebileceği için yazıyı okuduğunuz tarih ile güncel kurlar değişik çıkabilir. O yüzden bende ekran görüntüleri ile birlikte parçaların fiyatlarını elimden geldiğince güncel tutacağım.

Öncelikle sistemimizi oluşturacağımız işlemciyi seçmemiz gerekiyor. Bu işlemci öyle iyisi falan olmasına gerek yok. Yeni nesil oması yeterlidir. Ve karşımızı Intel Pentium G4560 işlemcisi çıkıyor. Bu işlemci gündelik pc kullanımında ve oyunlarda intelin 6. nesil Core i3 ve 7. nesil Core i3 dengi bir işlemcidir.

2 Fiziksel çekirdeği 4 tane de izleği Thread’i vardır. 3.5 GHz hızında ve de 3 mb cache vardır. Ve kutusundan kendi soğutucusu çıkmaktadır. Ekstra bir soğutucu alınmasına gerek yoktur. Yani güncel oyunlarda çok büyük beklentiniz yoksa sıkıntı çıkartmayacaktır. Daha altına inmenizi de tavsiye etmem. Daha detaylı bilgi ve teknik özellikleri için TIKLAYINIZ.

intel Pentium G4560 işlemci fiyatları ise 241 ila 285 TL arası değiştiğini göreceksiniz. Bu fark neyden kaynaklanıyor ? diye soracak olursanız eğer, farkın sebebi bazı siteler kendi kar marjlarından kısıp ürün fiyatlarını olabildiğince düşük tutmaya bakıyorlar. Sebebi de bu yüzdendir.

İşlemcimiz hazır. Sırada anakartımız var, gördüğünüz gibi LGA 1151 soket bir işlemci aldık. Bu sokete uygun bir anakartta almamız gerekiyor. LGA 1151 soket olarak en uygun H110M çipsetli anakartlar görünüyor. Farklı farklı modellerde ve ortalama 200 ila 300 tl arası fiyatları değişmektedir.

Normalde H110 çipseti uygun fiyatlı olsun diye kısılmış bir çipsettir. 6. nesil intel işlemciler ile birlikte çıktığı için ve aynı soketi de 7. nesil kullandığı için 7. nesil işlemcilerde uygundur. Ancak burada şu hatırlatmayı yapmam gerekiyor. Her H110 çipsetli anakart kutusundan en son 7. nesil intel işlemcileri destekleyen bios ile çıkmıyor. Bu bios’u sizin üretici sitesinden indirip kurmanız lazım. Yoksa 7. nesil işlemi çalışmaz. PC açılır fanlar çalışır ama ekran siyah kalır. O yüzden bios güncellemesi yapılmış veya aldıktan sonra sizin garantiye yollayıp ücretsiz yaptırmanız lazım.

Bu yüzden de ben en uygun çözüm olarak MSI H110M PRO-D model anakartını seçeceğim. Daha detaylı anakart bilgisi için TIKLAYINIZ. Kendisi DDR4 bellek tipine uygun ve USB 3.1 desteklidir. Ortalama anakartın fiyatı 205 ila 250 TL arası değişiyor.

Anakartımızı da seçtikten sonra sıra geliyor ram belleğe, bellek olarak anakartımız DDR4 desteklediği için herhangi bir uyumlu kapasitede DDR4 bellek alabiliriz.

Dikkat edilecekleri sıralıyorum.

  • Belleği anakart üreticimiz max kapasite ile belirlemiştir. Bu kapasite harici daha fazla bellek takarsanız eğer kapasitesi düşük çalışacaktır. Veya hiç çalışmayacaktır.
  • Belleğin boyutu 4-8-16 gb olabilir. Yukarıda ki MSI H110M pro-d model anakartında max 2 adet bellek slotu ve de toplamda 32 gb’a kadar destekliyor. Yani tek slota max 16 gb bellek takabiliriz.
  • Belleğin Frekansı ne olursa olsun çipset max kaç mhz destekliyorsa o hızda çalışır. Yani 3200 mhz bellek taktım 3200 de çalışır olayı olmayacaktır.
  • Intelde bellek uyum problemi pek olmaz. Ama olmayacağın da garantisi yoktur, o yüzden belleği ne yapıp ne edip adı sanı bilindik markalardan almak lazım. Corsair, kingston, crucial, a-data, g-skill gibi adı sanı bilindik markalardan almanız daha iyidir. No name yada çin malı acaip acaip markalar veya oem bellek diye tabir edilen bellekleri almanızı önermem.

Uyarılarımızı yaptıktan sonra uygun belleğimizi seçiyoruz. Benim bulabildiğim en uygun 8 gb bellek crucial marka oldu. Yaklaşık 211 TL fiyata sahip ve en uygun DDR4 8 gb kapasiteli bellek. İlerde de anakartımızda 2 adet slot olduğu için yanına benzer belleği takıp toplamda 16 gb belleğe sahip olabiliriz. Ama başlangıç için minimum 8 gb olması şart. Sakın daha ucuz diye 4 gb belleklere yada 4+4 gb olarak almayın. Çünkü anakartta 2 adet bellek slotu olduğu için ilerde 16 yapmak istediğinizde elinizdekileri satmanız gerekecektir.

Bellek seçimi de bittiğine göre şimdi kısaca en baz fiyatlar ortaya çıkmış oldu. İşlemci, anakart, bellek 3 lüsüne harcayacağımız para 660 liraya yakın yapıyor. Bütçemiz başında dediğimiz gibi 1650 TL yaklaşık bize 1000 Tl para kaldı. Bu paraya da ekran kartı, kasa+psu ve de HDD almamız gerekecek.

Sıra en önemli bileşene geliyor, ekran kartı. Bildiğiniz gibi yeni nesil ekran kartlarında artık orta ve giriş seviyeleri de gayet güçlü bu adımı Nvidia GTX 750Ti modeli ile başlatmıştı. Yeni nesil ve o günün şartlarında her oyunu oynatabilen uygun fiyatlı düzgün bir ekran kartıydı. Ancak günümüzde biraz ihtiyaçlar değişti artık oyunlar ekran kartının belleğine biraz fazlaca bakıyorlar. 1080P için bile olsa 2 GB ekran kartı belleği bazen GPU gücü yetse de oyun ” ben 2 gb vram ile o detayı açmam üzgünüm ” deyip bizi kapı dışarı ediyor. Halbuki belki grafik birimimiz o gücü karşılayacak ama yapımcı sınırlandırıyor. O yüzden bende 4 GB VRAM belleğe sahip ekran kartı bakıyorum.

Bu şartlarda da en uygun 1080p çözünürlük için yeterli seviyede performans verecek olan karşımızı GTX 1050Ti modeli çıkıyor. RX 460 yada GTX1050 neden seçmedin diyebilirsiniz. RX 460 performans olarak 1080p’de her oyuna yetebilen bir kart değil. Daha çok Free To Play yada LOL vb. türevi oyunlar için geliştirilmiş bir kart olduğu için, öyle yeni çıkan grafik ağırlıklı oyunlarda 1080p’de yetebilecek kart malesef değil. Ha detayları LOW yada LOWEST herşeyi en düşüğe alıp tabi ki oyunları 30 fps veya civarı oynatabilirsiniz ama bizim burada amacımız gene 1080P’de MEDİUM HIGH veya ULTRA detayda karışık ve de yeni nesil oyunları oynamayı sağlamaktı. O yüzden RX 460 veya dengi bir kartı seçmiyoruz. GTX 1050Tİ yerine GTX 1050’de seçebiliriz hatta RX 460’dan daha iyi bir karttır. Ama gene de arada hiç azımsanmayacak kadar performans farkı var. Tabi bu farklar oyundan oyuna göre değişmektedir.

En uygun 4 GB GTX 1050Ti ekran kartı ise 650 ila 800 tl arası değişiyor. Marka modele veya soğutucu tipine göre değişmektedir. En uygun fiyatı baz alacağımız için 650 TL bizim için daha uygundur.

Zotac GTX 1050 Ti 4 gb modelidir. Daha detaylı kart bilgisi için TIKLAYINIZ.

Kendisi son derece performanslı ve 1080P’de bize giriş orta segmenti bir kart olarak yetebilecek performansı sunuyor. Mini olması sizi yanıltmasın daha çok mini itx tipte ki ufak küp kasalara uygun olsun diye tasarlandığı için mini ismini vermişler. Ek güç girişine sahip olmaması da bizim için çok büyük bir avantajdır. Özellikle kasa ve psu seçiminde çok işimize yarayacaktır.

Performansına gelirsek eğer. Tablo olarak değil ama güncel popüler oyunlarda ortalama FPS değerlerini yazıyorum.

Battlefield 1 oyununda 1080P ULTRA detayda bize ortalama 52 fps

Gears OF War oyununda 1080P ULTRA detayda ise ortalama 49 fps

Hitman 2016 oyununda 1080P Max detaylarda ise ortalama 41 fps

GTA V oyununda 1080P ULTRA ayarlarda ortalama 66 fps

Görüldüğü üzere GTX 1050 Tİ ekran kartı hemen hemen her oyunda ultra ayarlarda 1080p’de bize akıcı oyun deneyimini sunuyor.

Daha detaylı oyun bilgisi ve kartın incelemesi için TIKLAYINIZ.

Toplamda da işlemci, anakart, ram ve ekran kartı 1300 TL civarı yapıyor.

Sırada depolama birimi var. Ben burada 2 türlü seçenek sunacağım. SSD ve HDD şeklinde olacak. SSD genel amacı bildiğiniz gibi sistemi oldukça fazla HDD’e göre hızlandırmasıdır. Ama en büyük sıkıntısı kapasite olarak bir HDD ile yarışabilecek düzeyde hala değiller. En azından bizim bütçemize uygun bir SSD + HDD olmuyor. İkisinden birini o yüzden seçmemiz lazım.

Ama günümüzde 1 tane oyun bile 100 gb ları geçmiş durumda, şimdi kalkıp 120 gb’lık bir ssd önerebilirim ancak oyun odaklı bir sistem topladığımız için SSD yerine ben HDD daha ön planda tutucağım.

İlla ki ben SSD istiyorum diyenlere 120 GB kapsiteye sahip Kingston UV400 modelini önerebilirim. Kendisi 215 TL fiyata sahiptir.

HDD genel avantajı bildiğiniz gibi kapasitedir. Ancak oyunlarda olsun sistemde vs. geç yüklenmeleri vardır. Kapasite olarak 1 TB Toshiba 3.5” HDD seçeceğim. En uygun 179 TL bulunabiliyor.

Gönül isterdi ki hem SSD hem de HDD alalım ancak başından dediğim gibi bütçemizi aşacaktır. Ama bütçem 1650 TL değil, 1900-2000 TL’lere kadar çıkabilirim. Diyorsanız ozaman tavsiyem hem SSD hem de HDD alın. SSD’e sistemi Windows’u kurarsınız oyunları da HDD’de tutarsınız. Böylece hem hızlı bilgisayarınız olur hem de yer probleminizi HDD ile çözersiniz.

HDD ile alırsanız toplamda 1479 lira yapar.

SSD + HDD ile alırsanız toplamda 1695 lira yapar.

Ancak kasa ve psu’da hesaba katınca işler değişiyor.

Sırada Kasa ve PSU ikilisi var. Boş kasa bildiğiniz gibi içinde psu barındırmaz ve fiyatları ise uygundur. Ortalama 70 liradan başlar birkaç bin liraya kadar çıkabilir. Ben sadece donanımımı koyacak kasa arıyorum derseniz herhangi bir kasayı alabilirsiniz. Sadece o kasanın anakart form faktörünü bilmeniz gerekiyor. Çünkü başından aldığımız anakart Micro-atx tipte bir anakarttı. Micro atx veya atx destekli bir kasa alırsanız sorun olmayacaktır ama mini itx diye geçen küp formunda kasalara anakart uymayacaktır. Buna dikkat ettikten sonra ben tercihimi kasaya dahil psu ikilisinden yana kullanacağım. Ayrı ayrı almak daha çok maliyet gerektirebiliyor.

Bildiğiniz gibi PSU son derece kritik bir bileşendir. Herhangi bir voltaj sorununda işlemci anakart bellek ekran kartı gibi bileşenleri çok rahat bozabilmektedir. O yüzden markası bilindik adı sanı duyulmuş güzel bir marka psu ve kasa ikilisini almamız gerekiyor. Peki bu sıralamayı nasıl yapacağız ? malum ekran kartımızın güç girişi olmaması bizim için büyük avantaj demiştik. Ortalama 400 Watt gerçek değeri verebilen bir psu’a sahip kasa bizim işimizi görecektir. Zaten işlemcimizde öyle çok güç tüketen bir işlemci değil. Boşuna 600 watt, 700 watt gibi psu sahip kasalara gerek yok. Eskisi gibi de bu bileşenler çok güç tüketmediği için nm ufaldıklarından çok büyük kapasiteli psu’lara gerek yok.

Ben bu ihtiyaçlara yönelik Dark ARGON 400watt psu dahil önde 2 tane usb 2.0 kulaklık girişleri ve usb 3.0 portuna ek olarak mavi ledli 1 tane 12 cm fanı da olan kasayı seçiyorum. Ortalama 182 TL fiyattan başlıyor. Bu kasa bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacaktır. PSU konusuna geri dönersek eğer kasanın içindeki psu Aerocool marka AE-400 modelidir. Kendi dahili 12 cm fanı da vardır. Ve de marka olarak psu’da güvenebiliriz.

Sistemimiz tas tamam hazırdır. Toplam da 1650 TL olan bütçeyi ucundan biraz aştık 🙂 Ama fazla değil, bize herşey dahil 1661 TL gibi bir fiyata gelmiş oldu. Eğer SSD’de isterseniz 1876 TL fiyata geliyor. Umarım sistem tavsiyemizi beğenmişsinizdir, aklınıza takılan soruları yorum ile istediğiniz zaman sorabilirsiniz, hoşçakalın.

Yorumları Göster

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En popüler yazılar

En üste